.Net Core 3.1 Database First MySql(veritabanı modeli çekme)

Merhabalar arkadaşlar,
Bu yazımda .net core ile hali hazırda elimizde bulunan veritabanı tasarımımızı uygulama içerisine model olarak nasıl çekebiliriz bunu paylaşmak istedim. Öncelikle işlemlerimi Visiual Studio 2019  .net core 3.1 üzerinden  Mysql veritabanı modeli ile gerçekleştireceğim.

1.Mysql Veritabanı Ve Ayarları

Mysql kurulum ve ayarları için bu linkten mysql installer indirebilirsiniz. Aşağıdaki görselde benim kullanmış olduğum paketler ve versiyonlar mevcuttur.

Önceden oluşturmuş olduğum okul veritabanı mevcut ve okul veritabanında ogretemen,ogrenci,personel tablolarım bulunmaktadır. Öğrenci tablosunu 3 adet örnek veri girdim. Detaylı bilgiler aşağıdaki görselde mevcuttur.

2. Visual Studio Ve Nuget Paketleri

Kullanacağımız paketler;

Örneğimizde yeni bir .net core 3.1 MVC projesi oluşturuyor olacağım. Aşağıdaki görselde mevcuttur.

projemizi oluşturduktan sonra nuget package manager ile paketlerimizi yükleyelim. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra  proje içerisinde Dependencies içerinde yüklü paketleri görebilirsiniz.

3. Data First Yaklaşımı İle Veritabanı Modeli Çekme

Aşağıdaki kodda veritabanı bağlantı adresinizi,Modelin oluşturulacağı klasörü ve Context class ismini belirterek  Package manger console yazalım ve veritabanın model çıktısını alalım.

Scaffold-DbContext [CONNECTION_STRING] Pomelo.EntityFrameworkCore.MySql -OutputDir [OUTPUT DIRECTORY] -Context [NAME OF CONTEXT CLASS] -f

Scaffold-DbContext “server=localhost;port=3306;database=test;uid=root;password=test” Pomelo.EntityFrameworkCore.MySql -OutputDir Models -Context TestContext -f

Model Güncelleme

Scaffold-DbContext “server=localhost;port=3306;database=test;uid=test;password=test” Pomelo.EntityFrameworkCore.MySql -OutputDir Models -Force

4 Comments

  1. hocam eline sağlık çok yardımcı oldun, ayrıca .net core mysql/mariadb performansını nasıl buluyorsunuz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir